The TS Series is a multifunctional ” Telescopic Pole 1080P HD Waterproof Inspection Camera System”. It features a 19.5mm camera (plus 6 bright LEDs) with HD resolution and 5MP sensor, it delivers crystal-clear visuals for precise problem identification. The 7-inch HD monitor (equipped with a sunshade) ensures easy viewing even in bright outdoor environments, its waterproof IP68 rate allows safe underwater use.5 meters telescopic pole can reaches tight spots like ceilings, ventilation ducts, and hull engine rooms, extend your hands and eyes to every narrow corner for easy photo or video capture. 5000mAh battery make your outdoor working more hassle-free.
7-inch HD monitor with sunshade
19.5mm 5MP HD Camera
5 meters Telescopic Pole
1080P HD Photo and Video
Waterproof IP68
Portable AL case
The TS Series Telescopic Pole 1080P HD Waterproof Inspection Camera can be widely used for checking building, roof and facility infrastructure, surveying birds and treetops, examining chimney and well, industrial tower maintenance, safety check on trains and aircraft and underwater inspections. It’s ideal for construction engineers, facility maintenance staff, ecologists, industrial operators, and transportation inspectors. It solves the problem of accessing hard-to-reach areas (high altitudes, narrow gaps, underground spaces) without manual entry into hazardous environments, using clear visuals and telescopic reach to accurately identify—making outdoor work safer, more efficient, and hassle-free.

| Host system | |
| Screen size | 7-inch HD Display |
| HD Video Output&Video Storage Pixels | HDMI:1920* 1080;1280*720 |
| Video Compression Format | H.264 |
| Video Storage Format | AVI |
| HD Digital Video Input Interface | FPD-LinkIII |
| Audio Frequency Range | 20HZ-20KHz AAC |
| Audio Compression Format | AAC |
| Photo Format | JPG 5.0MP :3200(H)×1800(V) |
| Storage External SD card | TF card 1GB-64GB(Optional) |
| Operating System | Windows & Mac OS |
| Port | USB 2.0/AV-OUT |
| Language | Multiple |
| Voltage | DC :7-24V USB DC:5V |
| Current(Monitor mode) | 600 mA |
| Current(Video mode) | 700 mA |
| Dimension | 177mm x120mm x 20mm |
| Sunshade | One-press open sunshade |
| Weight | 350 g |
| Camera System | |
| Diameter | 19.5mm |
| Optical Element | 1/3 CMOS Sensor |
| Optical Total Pixels | 5.0 Mega:3200(H)×1800(V) |
| CMOS Sensor Size | 5.07mm(H)×3.38mm(V) |
| Light | 6 LEDs high light |
| Sensitivity | 0.2Lux/F1.2 |
| Lens & View angle | 0.5mm F1.2 120 ° |
| Dimension | 19.5 x 28mm |
| Waterproof rating | IP68 |
| Cable Material | 4 Cores High-Speed Line |
| Cable Diameter | 4mm |
| Cable Length | 6m |
| Telescopic Pole | |
| Material | Al alloy pole |
| Constriction Length | 1.13m |
| Unfolded Length | 5m |
| Power Supply | |
| AC Adapter | DC 12V 1A |
| Battery | Built-in 5000mAh Li-battery |
| Working time | 8 hours |
| Configuration | |
| Standard configuration | 7-inch display*1, Sunshade*1,5m Telescopic Pole Camera*1 |
| AC adapter*1, Micro-HDMI cable*1, USB cable*1, AL Case*1 | |







