The TR Series is a multifunctional ” 360-degree Rotating HD Audio-Video Telescopic Pole Inspection Camera”. It is a high-tech tool designed for search and rescue, industrial inspections and security surveillance. It features a 39mm camera that supports 360-degree horizontal pan and 270-degree vertical tilt enhanced by 12 bright LED and a 5MP HD resolution sensor to deliver crystal-clear visuals even in dark, confined spaces. With a built-in Mic and speaker, it enables clear audio pickup and two-way communication. The 7-inch 4K touchscreen monitor supports HD recording, photo capture, playback and zoom, equipped with a sunshade ensures easy viewing even in bright outdoor environments. 5 meters carbon fiber telescopic pole, extend your hands and eyes to every narrow, hard-to-access corners, turning tight spaces into accessible areas. 5000mAh battery make your outdoor working more easy.
7-inch HD touchscreen monitor with sunshade
360°Rotating camera
Audio-Video Talkback
Full HD Photo and Video
One-press to take photo or video capture
5000mAh Battery with ABS case
The TR Series 360-degree Rotating HD Audio-Video Telescopic Pole Inspection Camera can be widely used in construction, industrial, nuclear energy, and oil sectors for tasks such as inspecting confined spaces, detecting survivors in earthquake debris, monitoring tanks and reservoirs, checking high-voltage electrical stations, and examining boat hulls, foundations, and port structures. It enables safe and efficient inspections, rescue operations, and equipment maintenance without requiring personnel to enter dangerous environments.

| Host system | |
| Screen size | 7-inch 4K Touchscreen Display |
| Display Resolution | 1280*800 px |
| HD Video Output | HDMI:1080p |
| Recording Resolution | 4K,2K,1080P,720P, CVBS |
| Video Compression Format | H.264 |
| Video Storage Format | AVI |
| Photo Format | JPG 12MP,8MP,4MP,2MP |
| Storage External SD card | TF card 2GB-256GB (Optional) |
| Operating System | Windows & Mac OS |
| Port | USB 2.0 |
| Language | Multiple |
| Voltage | DC: 12V / USB DC: 5V |
| Dimension | 210mm x 140mm x 23mm |
| Sunshade | One-press open sunshade |
| Weight | 600 g |
| Camera System | |
| Diameter | 39mm |
| Sensor | 5MP CMOS 2560*1944 PX |
| Light | 12 LEDs high light |
| Sensitivity | 0.001Lux/F1.2 |
| Lens & View angle | 3.6mm F1.2 (H) 141° view angle |
| Waterproof rating | IP65 |
| PTZ rotate | Horizontal 360° / Vertical 270° |
| Audio monitor range | 300 sqm |
| MIC | 48dB |
| Speaker Output | 1W |
| Telescopic Pole | |
| Material | Carbon Fiber |
| Constriction Length | 138cm |
| Unfolded Length | Within 515cm |
| Weight | 1.76kg |
| Power Supply | |
| AC Adapter | DC 12V 2.5A |
| Battery | Built-in 5000mAh Li-battery |
| Working time | 8 hours |
| Operating Environment | |
| Working temperature | -20 ~ 40 ℃ |
| Configuration | |
| Standard configuration | 7-inch display ×1, Sunshade ×1, 360° Rotating Talkback Camera ×1 |
| 5m Carbon Fiber Telescopic Pole ×1, Li-battery ×1 | |
| AC adapter ×1, USB cable ×1, ABS Case ×1 | |







