The TA Series is a portable “Rotate Monitor Airy Telescopic Pole Inspection Camera”. It’s a lightweight survey tool ideal for industrial inspections, equipment maintenance and security checks. It features a 23mm camera paired with 12 LEDs, delivering clear visuals even in dark surroundings; the snake-shaped flexible joint allows free adjustment of the detection direction for better adaptability. The 3 Joints carbon fiber telescopic pole total 3.6m, ensuring easy and safe operation. Equipped with a 4.3-inch rotate screen, it supports up to 256G SD card storage and 8x zoom. With one-click audio/video recording and image capture, it effortlessly covers narrow, hard-to-reach inspection corners.
4.3-inch rotate monitor
12pcs LEDs FOV 105°
One-press to take photo or video capture
8x Zoom
Total 3.6m Carbon Fiber Pole
2-pack Battery with AL case
The TA Series Rotate Monitor Airy Telescopic Pole Inspection Camera can be widely used in emergency rescue, mineral exploration, routine automotive and aviation inspections, as well as hotel and building checks. Designed for rescue teams, inspectors, maintenance technicians, and security personnel, it delivers clear real-time visuals to easily inspect hard-to-reach or hazardous areas, helping users quickly identify issues while reducing safety risks and improving inspection efficiency.

| Host system | |
| Screen size | 4.3-inch TFT Color Display |
| Display Resolution | 480*272 px |
| DVR Resolution | 720*576 px |
| Video Storage Format | AVI |
| Photo Format | JPG 0.48MP |
| Storage External SD card | SD card 8GB-256GB(Optional) |
| Zoom in/out | 8x |
| Language | Multiple |
| Camera System | |
| Diameter | 23mm |
| Sensor | 1/4 CMOS |
| Light | 12 LEDs high light |
| Video resolution | 720*576 px |
| View angle | 105° |
| Skids | 40/80 mm |
| Suitable pipe diameter | 30-200mm |
| Telescopic Pole | |
| Material | Carbon Fiber |
| Joints of telescopic pole | 3 joints |
| Length (min / max) | 1.08m/2.85m |
| Total Length | 3.6m |
| Power Supply | |
| Battery | Built-in 2x2200mAh Li-battery |
| Working time | 3.5 hours |
| Configuration | |
| Standard configuration | 4.3-inch display*1 ,23mm Camera *1 |
| Carbon Fiber Telescopic Pole *1, Li-battery *2, | |
| Charger*1Control handle*1, AL Case*1 | |






