The SA Series is the “All-Way Articulation Smartphone Endoscope”. Ideal for automotive maintenance, pipeline wall inspection, home appliance repairs etc.. It features a four-way 360°steering HD camera, with 6 adjustable LEDs provide you with a crystal-clear view on each inspection. IP67 waterproof and oil-proof function can detect properly even in wet or underwater environment. It boasts high-temperature protection (auto-shutdown above 90°C) ensures safe use in heated environments. Compatible for iOS, Android & Harmony OS Smartphones with a mental stable stand. Powered by a 4400mAh high capacity Li-battery for long working time

The SA Series All-Way Articulation HD Smartphone Endoscope can be widely used in automotive maintenance, HVAC repair, drain pipeline inspections, house DIY and industrial inspections. It offers a simple, portable solution that turns your Android or iPhone into a powerful HD versatile tool for inspecting hard-to-reach areas, including engine compartments, HVAC ducts, and more.

| Host system | |
| Compatible | Support IOS, Android, Harmony OS |
| Language | Multiple |
| Temperature display | Rear-time temperature |
| Function | Photo/Video/Zoom |
| Camera System | |
| Diameter | 6.2mm |
| Optical Total Pixels | 1.0 Mega:1280*720 |
| Light | 6 LEDs high light |
| FOV | 90° |
| DOF | 15-100mm |
| Steering Radius | 30mm |
| Steering Angle | Four-way 360° |
| Steering Life | ≥20000 times |
| Waterproof rating | IP67 |
| Tube Material | Flexible Metal Tube |
| Tube Length | 1m |
| High Temperature protection | Over 90°C power off |
| Power Supply | |
| Battery Charging | DC5V 1A, 3.7V |
| Battery | 4400mAh Li-battery |
| Working time | 5 hours |
| Operating Environment | |
| Working temperature | -10~50(℃) |
| Relative humidity | Less than 90% |
| Configuration | |
| Standard configuration | Articulating smartphone endoscope*1 |
| Li-battery*1, USB cable*4 | |

