The RH Series is a ” 4.3-inch Handheld Rigid Rod HD Borescope”. It features a 1080P HD camera with high bright Adjustable LED for ultra-clear imaging. It offers a wide range of probe diameters from 1.6mm to 8mm, paired with unlimited detection range, identify hidden defects and flaws in hard-to-reach areas effortlessly. Equipped with a 4.3-inch HD display, joystick control, one-click photo/video capture. IP68 Waterproof rate makes safe use in wet environments and a 5000mAh battery supports continuous operation.

The RH Series 4.3-inch Handheld Rigid Rod HD Borescope flexibly adapts to on-site industrial manufacturing process inspection. It accurately detects hidden risks in precision casting components and efficiently completes internal quality checks of medical devices, facilitating rapid quality control across fields.

| Host system | |
| Screen size | 4.3-inch HD solar display |
| Display resolution | 800×480 |
| Zoom In/Out | Support real-time 4X zooming in, image playback 8X zooming in |
| Image Effect | B&W Color Negative |
| Image Format | BMP/JPEG |
| Video Format | MP4 |
| Image Rotation | Rotation by 0°, 90°, 180°, 270° |
| Image Preview | Look back using the list |
| Auxiliary measurement | Cross cursor reference line |
| File Storage | Standard TF card: 32G |
| Output Port | Mini HDMI |
| Language | Multiple |
| Host size | 295mm*136mm*60mm |
| Host weight | ≤0.45Kg (including battery) |
| Function | Photo/Video/Zoom/Auxiliary measuring |
| Camera System | |
| Diameter | 3.9mm/6mm/8mm |
| Camera pixel | 1.0 Mega |
| Light | LED |
| Illuminance | 18000Lux |
| FOV | 120° |
| DOF | 3-10/5-30/8-100mm |
| Probe tip length | 15cm |
| Hand Handle length | 18cm |
| Power Supply | |
| Battery Charging | DC5V 2A, 3.7V |
| Battery | Built-in 5000mAh Li-battery |
| Working time | 5 hours |
| Operating environment | |
| Host operating temperature | -10℃-50℃ |
| Probe operating temperature | -20-80℃ |
| Storage temperature | -20-60 ℃ |
| Relative humidity | 15-90% |
| Water/Dust Proof | Probe/tube: IP68; Host: IP54 |
| Configuration | |
| Standard configuration | 4.3-inch display Rigid Rod HD Borescope*1 |
| Charging cable*1, Li-battery *1, Charger*1, Toolbox*1 | |

