The RD Series is a ” 10/15-inch Desktop Rigid Rod HD Borescope”. It features a 1080P HD camera with high bright LED for ultra-clear imaging. It offers a wide range of probe diameters from 1.6mm to 8mm, paired with unlimited detection range, identify hidden defects and flaws in hard-to-reach areas effortlessly. Equipped with a 10/15-inch HD touchscreen, built-in mini HDMI and USB port, allowing seamless image and video sharing on larger external monitors. Boasting an IP68 waterproof rating, it delivers exceptional durability and reliable performance even in harsh working environments.

The RD Series 10/15-inch Desktop Rigid Rod HD Borescope is perfect for straight-channel or open-space inspection. It serves quality inspectors and maintenance engineers in auto manufacturing and quality control, enabling non-destructive detection of cylinder wear, mold hole precision and casting cleanliness without equipment disassembly

| Host system | |
| Screen size | 10/15-inch HD touchscreen |
| Output Port | Mini HDMI/USB |
| Language | Multiple |
| Compatibility | Interchangeable monitor and tube with different diameters |
| Camera System | |
| Diameter | 1.6mm/2mm/2.8mm/3.9mm/6mm/8mm |
| Viewing Direction | Front/Side/Dual View |
| Camera pixel | 0.16/0.52/1.0 Mega |
| Light | LED/ Optic Fiber |
| FOV | 120° |
| DOF | 1-10mm/3 -10mm/5-30mm/3-50mm/8-100mm |
| Steering Angle | Multiple angles such as 0, 30 70°, and 90 °are optional |
| Bending Angle | max:230° |
| Tube Length | 1-10m |
| Power Supply | |
| Power | Online adapter current input |
| Operating environment | |
| Host operating temperature | -10℃-50℃ |
| Probe operating temperature | -20-70℃ |
| Storage temperature | -20-60 ℃ |
| Relative humidity | Max 90%,No condensation |
| Water/Dust Proof | Probe/tube: IP68; Host: IP54 |
| Configuration | |
| Standard configuration | 10/15-inch touchscreen Rigid Rod HD Borescope*1 |
| Power adapter*1, Toolbox*1 | |

