The PW Series is a ” 9-inch HD Wide Pipeline Endoscope “. It features a pan 360°tilt 180°rotation camera with 4 high-bright LEDs and IP68 Waterproof rating, paired with a 9-inch TFT color screen, delivers clear visuals for inspections even in dark or wet environments. Suitable for 60-400mm pipes , one-touch video/audio recording & image capture, 8 levels of digital zoom, with keyboard and a meter counter , 512Hz transmitter helps you accurately track distances and text during inspections. With remote controller, ensures seamless operation.

The PW Series 9-inch HD Wide Pipeline Endoscope is widely used for inspection of large pipelines, pipe sewers, underground cable pipes and underwater systems, plus inspection & maintenance in municipal pipelines, petrochemical, tank, engineering industries, as well as ventilation pipe repair, explosion-proof inspection and sewer works. It’s an ideal tool for plumbers, contractors, inspectors, engineers, municipal workers, and other professionals. It helps solving the inspection of hard-to-reach areas like wastewater systems, various pipelines and drains.

| Host system | |
| Screen size | 9-inch TFT Color Display |
| Display Resolution | 800*480 px |
| DVR Resolution | 720*576 px |
| Video Storage Format | AVI |
| Photo Format | JPEG |
| Storage medium | SD card 8GB, Up to 256GB & USB stick |
| Zoom in/out | 8x |
| Language | Multiple |
| Camera System | |
| Diameter | ø50mm*170mm |
| Light | 4 LEDs high light |
| Video resolution | 720*576 px |
| View angle | 90° |
| Rotation | Pan360°;Tilt180° |
| Skids | 110/150/220mm |
| Waterproof | IP68 |
| Suitable pipe diameter | 60-400mm |
| Cable reel | |
| Material | Fiberglass |
| Cable size | 768(L)*396(W)*820(H)mm |
| Cable diameter | Ø9.5mm |
| Length | 60m-120m (Optional) |
| Power Supply | |
| Battery | Built-in rechargeable Li-battery |
| Charge time | 5 hours |
| Working time | 4 hours |
| Package | |
| Size | 511(L)*430(W)*200(H)mm |
| Case material | Engineering plastic |
| Configuration | |
| Standard configuration | 9-inch display*1 ,50mm PT Camera *1, Skid*3 |
| Cable reel *1, Li-battery*1, Keyboard*1, Remote*1 | |
| Connecting cable*1, Charger*1, Control box*1, ABS Case*1 | |


