The PS Series is a ” 9-inch HD Slim Pipeline Endoscope “. It features a 14mm HD camera head with 6pcs LEDs and build-in 512Hz transmitter, paired with a 9-inch TFT color screen and dedicated sunshade for sharp videos/photos even in bright light. IP68 waterproof rating, suitable for 20-50mm pipes, boasting one-touch video/audio recording and image capture, 8x zoom, a keyboard and meter counter for precise distance tracking and annotation, plus 7-hour battery life for conscious work.

The PS Series 9-inch HD Clear Pipeline Endoscope is widely used for Urban sewer, Industrial pipe, Air conditioning pipe, Water supply pipe Cable pipe, Automobile maintenance, Underwater detection, Swimming pool pipes etc.. Equipped with a precise length counter, a keyboard and a built-in 512Hz transmitter, it enables accurate distance measurement, make a text and precise positioning, helping users quickly detect and diagnose pipeline issues like blockages and damages with ease.

| Host system | |
| Screen size | 9-inch TFT Color Display |
| Display Resolution | 800*480 px |
| DVR Resolution | 720*576 px |
| Video Storage Format | AVI |
| Photo Format | JPEG |
| Storage medium | SD card 8GB, Up to 256GB & USB stick |
| Zoom in/out | 8x |
| Language | Multiple |
| Camera System | |
| Diameter | Ø14mm*124mm |
| Light | 6 LEDs high light |
| Video resolution | 720*576 px |
| View angle | 65° |
| Skids | 30 mm |
| Waterproof | IP68 |
| Suitable pipe diameter | 20-50mm |
| Cable reel | |
| Material | Fiberglass |
| Cable size | ø330*110mm |
| Cable diameter | ø5mm |
| Length | 30m-50m (Optional) |
| Power Supply | |
| Battery | Built-in rechargeable Li-battery |
| Charge time | 5 hours |
| Working time | 7 hours |
| Package | |
| Size | 511(L)*430(W)*200(H)mm |
| Case material | Engineering plastic |
| Configuration | |
| Standard configuration | 9-inch display*1 ,14mm Camera *1, Skid*1 |
| Cable reel *1, Li-battery*1, Keyboard*1 | |
| Connecting cable*1, Charger*1, Control box*1, ABS Case*1 | |


