The PP Series is a ” 10.1-inch Precise FHD Pipeline Endoscope “. It is equipped with a 25mm 1080P FHD camera featuring IP68 waterproof rating and 12 high-brightness LEDs. With a built-in self-leveling function and 512Hz transmitter, it ensures the captured images remain clear, sharp and properly oriented. Paired with a 10.1-inch HD large screen, the device supports connecting to external displays via RCA CVBS input or RCA video output interfaces. Suitable for 30-200mm pipes, it offers one-touch video/audio recording and image capture, 8 levels of digital zoom. The integrated keyboard and meter counter enable tracking distances and text annotation during operations. Additionally, it comes with a practical toolbox for storing accessories and a hidden cable reel that accommodates 6.5mm coaxial cable (standard length: 30 meters).

The PP Series 10.1-inch Precise FHD Pipeline Endoscope is widely used for water supply pipes & air conditioning pipelines, municipal cable & sewer ducts, and industrial piping etc.. It’s an ideal tool for plumbers, contractors, inspectors, engineers, municipal workers, and other professionals. It takes the hassle out of inspecting dim, damp pipeline interiors—you can spot faults like clogs, corrosion, and damage without tearing the pipes apart at all. Plus record, note, and track fault distances dead-on.

| Host system | |
| Screen size | 10.1-inch HD Display |
| Display Resolution | 1200*800 px |
| Video Storage Format | AVI |
| Photo Format | JPEG |
| Storage medium | SD card 64GB, Up to 256GB & USB stick |
| Zoom in/out | 8x |
| Input/Output Port | RCA CVBS input / RCA video output |
| Language | Multiple |
| Camera System | |
| Diameter | Ø25mm*135mm |
| Light | 12 LEDs high light |
| Resolution | 1920*1080 px |
| Sensor size | 1/3'' CMOS |
| Lens material | Sapphire glass |
| View angle | 105° |
| Skids | 40/100mm |
| Waterproof | IP68 |
| Suitable pipe diameter | 30-200mm |
| Feature | Build-in 512Hz transmitter & self leveling |
| Cable reel | |
| Material | Fiberglass |
| Cable size | 332*59mm |
| Cable diameter | Ø6.5mm, 4 core coaxial |
| Length | 30m |
| Power Supply | |
| Battery | Built-in 6000mAh rechargeable Li-battery |
| Input | AC100-240V 50/60HZ |
| Output | DC 13.5V/5A |
| Package | |
| Size | 511(L)*430(W)*200(H)mm |
| Case material | Engineering plastic |
| Configuration | |
| Standard configuration | 10.1-inch HD display*1 ,25mm FHD 512Hz transmitter&self leveling Camera *1 |
| Cable reel *1, Li-battery*1, Keyboard*1, Skid*2 | |
| Waterproof Ring*2, Charger*1, Toolbox*1 | |


