The PM Series is a ” 7-inch HD Modular Pipeline Endoscope “. It features a 23mm HD camera head with 12pcs LEDs and wide view angle, paired with a 7-inch TFT color screen for clear visual inspecting, plus a dedicated sunshade for improved visibility in bright settings. The camera carries an IP68 waterproof rating and suitable for inspecting pipes range from 30 to 200mm. Practical functions include one-touch video/audio recording & image capture, 8 levels of digital zoom. The built-in battery delivers up to 7 hours continuous work, makes outdoor work effortless and optional removable camera heads are available to adapt to diverse inspection needs.

The PM Series 7-inch HD Modular Pipeline Endoscope is widely used for inspecting sewers, central air conditioners, chimneys, plumbing, building pipelines, cable ducts and ventilation pipes. It solves the common headaches of inspecting hard-to-reach narrow spaces and high-risk areas, enables non-destructive real-time checks for issues like corrosion and blockages, and effectively boosts inspection efficiency while cutting maintenance costs.

| Host system | |
| Screen size | 7-inch TFT Color Display |
| Display Resolution | 800*480 px |
| DVR Resolution | 720*576 px |
| Video Storage Format | AVI |
| Photo Format | JPEG |
| Storage medium | SD card 8GB, Up to 256GB & USB stick |
| Zoom in/out | 8x |
| Language | Multiple |
| Camera System | |
| Diameter | ø23mm*134mm |
| Light | 12 LEDs high light |
| Video resolution | 720*576 px |
| View angle | 105° |
| Skids | 40/80 mm |
| Waterproof | IP68 |
| Suitable pipe diameter | 30-200mm |
| Cable reel | |
| Material | Fiberglass |
| Cable size | ø330*110mm |
| Cable diameter | ø5mm |
| Length | 20m-50m (Optional) |
| Power Supply | |
| Battery | Built-in rechargeable Li-battery |
| Charge time | 5 hours |
| Working time | 7 hours |
| Package | |
| Size | 477(L)*390(W)*180(H)mm |
| Case material | Fire board and aluminum alloy |
| Configuration | |
| Standard configuration | 7-inch display*1 ,23mm Camera *1, Skid*2 |
| Cable reel *1, Li-battery*1, Connecting cable*1 | |
| Charger*1, Control box*1, AL Case*1 | |


