The PE Series is a ” 7-inch HD Easy-view Handheld Pipeline Endoscope “. It features a 23mm HD camera head with 12pcs LEDs and wide view angle, paired with a handheld 7-inch TFT color screen for clear visual inspecting, with an IP68 waterproof rating ,the camera thrives in wet environments and suitable for inspecting pipes range from 30 to 200mm. Support one-touch video/audio recording & image capture, 8 levels of digital zoom, a built-in meter counter for precise distance tracking, and support for USB keyboards to add text annotations, plus 7-hour battery life for conscious work and optional removable camera heads are available to adapt to diverse inspection needs.

The PE Series 7-inch HD Easy-view Handheld Pipeline Endoscope is widely used for checking municipal sewers, building HVAC ducts, industrial drains, underground cable conduits, and post-construction pipe integrity. Ideal for municipal crews, inspection specialists, facility managers, and HVAC engineers and other professionals, it cuts through blind spots and lets you quickly spot blockages, cracks, and corrosion, saving time and avoiding costly repairs.

| Host system | |
| Screen size | 7-inch TFT Color Display |
| Display Resolution | 800*480 px |
| DVR Resolution | 720*576 px |
| Video Storage Format | AVI |
| Photo Format | JPEG |
| Storage medium | SD card 8GB, Up to 256GB & USB stick |
| Zoom in/out | 8x |
| Language | Multiple |
| Camera System | |
| Diameter | ø23mm*134mm |
| Light | 12 LEDs high light |
| Video resolution | 720*576 px |
| View angle | 105° |
| Skids | 40/80 mm |
| Waterproof | IP68 |
| Suitable pipe diameter | 30-200mm |
| Cable reel | |
| Material | Fiberglass |
| Cable size | ø330*95mm |
| Cable diameter | ø5mm |
| Length | 30m-40m (Optional) |
| Power Supply | |
| Battery | Built-in rechargeable Li-battery |
| Charge time | 5 hours |
| Working time | 7 hours |
| Package | |
| Size | 440(L)*395(W)*165(H)mm |
| Case material | Fire board and aluminum alloy |
| Configuration | |
| Standard configuration | 7-inch display control*1,23mm Camera *1, Skid*2 |
| Cable reel *1, Li-battery*1, | |
| Charger*1, AL Case*1 | |


