The PD Series is a ” 7-inch HD Dual-view Handheld Pipeline Endoscope “. It features a 1080P 23mm Front-Side Dual lens with high bright LEDs, 360-degree pan rotation and 85-degree viewing angle. Paired with a handheld 7-inch TFT color screen for clear visual inspecting, with an IP68 waterproof rating, the camera thrives in wet environments and suitable for inspecting pipes range from 30 to 200mm. Support one-touch video/audio recording & image capture, 8 levels of digital zoom, a built-in meter counter for precise distance tracking, and support for USB keyboards to add text annotations, plus 7-hour battery life for conscious work and optional removable heads for flexible inspections.

The PD Series 7-inch HD Dual-view Handheld Pipeline Endoscope is widely used for municipal sewer and gas pipelines, residential AC and home water lines, industrial chemical and oil pipelines, as well as underwater and underground exploration. It is ideal for plumbers, electricians, municipal maintenance crews, HVAC technicians, underground survey specialists and other professionals. It helps you spot clogs, cracks, and corrosion without digging or dismantling pipes, enabling precise fault location, savings time and cost.

| Host system | |
| Screen size | 7-inch TFT Color Display |
| Display Resolution | 1024*600 px |
| DVR Resolution | 1280*720 px |
| Video Storage Format | AVI |
| Photo Format | JPEG |
| Storage medium | SD card 8GB, Up to 256GB & USB stick |
| Zoom in/out | 8x |
| Language | Multiple |
| Camera System | |
| Diameter | ø23mm*80mm |
| Light | 6 LEDs high light (x2) |
| Video resolution | 1280*720 px |
| View angle | 85° |
| Rotation | Pan 360° |
| Waterproof | IP68 |
| Suitable pipe diameter | Direct View for 50-200mm, Side View for 30-50mm |
| Cable reel | |
| Material | Fiberglass |
| Cable size | ø330*132mm |
| Cable diameter | Ø7mm |
| Length | 20m |
| Power Supply | |
| Battery | Built-in rechargeable Li-battery |
| Charge time | 5 hours |
| Working time | 7 hours |
| Package | |
| Size | 440(L)*395(W)*165(H)mm |
| Case material | Fire board and aluminum alloy |
| Configuration | |
| Standard configuration | 7-inch display control*1,23mm Dual-view Camera *1, |
| Cable reel *1, Li-battery*1, | |
| Charger*1, AL Case*1 | |


