The PC Series is a ” 9-inch HD Clear Pipeline Endoscope “. It features a 23mm HD camera head with 12pcs LEDs and 512Hz transmitter, paired with a 9-inch TFT color screen, gives vibrant video & photo for inspections, plus a dedicated sunshade for improved visibility in bright settings. The camera carries an IP68 waterproof rating and suitable for pipes with a diameter of 30-200mm. Practical functions include one-touch video/audio recording & image capture, 8 levels of digital zoom, with keyboard and a meter counter helps you accurately track distances and make a text during inspections. Plus, the long-lasting battery gives you up to 7 hours of uninterrupted use for a complete inspection.

The PC Series 9-inch HD Clear Pipeline Endoscope is widely used for inspecting sewers, central air conditioners, chimneys, plumbing, building pipelines, cable ducts and ventilation pipes. Equipped with a precise length counter, a keyboard and a built-in 512Hz transmitter, it enables accurate distance measurement, make a text and precise positioning, helping users quickly detect and diagnose pipeline issues like blockages and damages with ease.

| Host system | |
| Screen size | 9-inch TFT Color Display |
| Display Resolution | 800*480 px |
| DVR Resolution | 720*576 px |
| Video Storage Format | AVI |
| Photo Format | JPEG |
| Storage medium | SD card 8GB, Up to 256GB & USB stick |
| Zoom in/out | 8x |
| Language | Multiple |
| Camera System | |
| Diameter | ø23mm*134mm |
| Light | 12 LEDs high light |
| Video resolution | 720*576 px |
| View angle | 105° |
| Skids | 40/80 mm |
| Waterproof | IP68 |
| Suitable pipe diameter | 30-200mm |
| Cable reel | |
| Material | Fiberglass |
| Cable size | ø330*110mm |
| Cable diameter | ø5mm |
| Length | 30m-50m (Optional) |
| Power Supply | |
| Battery | Built-in rechargeable Li-battery |
| Charge time | 5 hours |
| Working time | 7 hours |
| Package | |
| Size | 511(L)*430(W)*200(H)mm |
| Case material | Engineering plastic |
| Configuration | |
| Standard configuration | 9-inch display*1 ,23mm Camera *1, Skid*2 |
| Cable reel *1, Li-battery*1, Keyboard*1 | |
| Connecting cable*1, Charger*1, Control box*1, ABS Case*1 | |

