The CE Series is an “Evaporator Cleaning Borescope”. Designed for efficient evaporator cleaning in car air conditioning systems. It features a 4.3-inch screen and high-resolution camera, a flexible snake tube and side-view side-spray design with adjustable LEDs, perfect for reaching tight spots and dark environments and ensuring fresh air quality in your vehicle.
- 3-inch IPS HD Screen
- IP67 Waterproof Lens
- Build-in Adjustable LEDs
- Side-View & Side-spray design
The CE Series Evaporator Cleaning Borescope can be widely used in Automotive A/C Maintenance, Home pipeline or Industrial equipment cleaning. Inspect and deep clean car air conditioning systems to remove dirt and debris effectively, maintaining optimal performance. Perfect for those who enjoy working on their vehicles, offering reliable solution for cleaning tasks

| Host system | |
| Screen size | 4.3-inch IPS Display |
| Display resolution | 480*272 |
| Language | Multiple |
| Temperature display | Rear-time temperature |
| Function | Spray Cleaning |
| Camera System | |
| Diameter | 20mm |
| Camera resolution | 653*493 |
| Camera pixels | 2 Mega |
| Light | 1 LED high light |
| FOV | 80° |
| DOF | 30-80mm |
| Waterproof rating | IP67 |
| Tube Material | Semi-rigid |
| Tube Length | 87cm |
| Spray Time | 0.12L/min |
| Power Supply | |
| Battery Charging | DC5V 1A |
| Battery | Built-in 2200mAh Li-battery |
| Working time | 3 hours |
| Operating Environment | |
| Working temperature | -10~50(℃) |
| Relative humidity | Less than 90% |
| Configuration | |
| Standard configuration | Evaporator Cleaning Borescope*1 |
| Liquid bottle*1, Li-battery *1, Toolbox*1 | |




