The BN Series is a ” 3.5-inch All-Way Articulation HD Borescope”. Designed for internal inspections in automotive, industrial inspection and diagnostics. It features a four-way 360° Joystick control articulating HD camera, super bright ceramic light with 0-6 levels adjustment gives crystal-clear images. Over-heat protection and IP67 waterproof rating ensures safety use in heated or wet environments. 3.5-inch HD display, joystick control, one-click photo/video capture. And a 3200mAh battery supports up to 3 hours of continuous work

The BN Series 3.5-inch All-Way Articulation HD Borescope can be widely used in examining car engine cylinder block, valve, piston head, nozzle, ternary catalytic converter, evaporation tank, piping and gap of car body. It also can be used on aircraft, motorcycles, boats, air conditioning systems, heat exchanger, industrial equipment and professional instruments, heavy-duty vehicles etc.

| Host system | |
| Screen size | 3.5-inch IPS Display |
| Zoom In/Out | 5X |
| Image Effect | Image freezing, cold/warm color |
| Image Adjustment | Image sharpness/ contrast/gamma value |
| Image/Video Format | JPEG/MP4 |
| File Storage | Standard TF card: 16G, Maximum: 64G |
| Data Port | HDMI video output, Micro USB port |
| Language | Multiple |
| Outer Case Material | Anti-fall engineering alloy material |
| Wireless Image Transmission | WIFI(optional) |
| Function | Photo/Video/Zoom |
| Camera System | |
| Diameter | 6mm |
| Optical Total Pixels | 1.0 Mega:1280*720 |
| Light | LED ceramic light |
| Illuminance | 25000Lx |
| FOV | 120° |
| DOF | 10-100mm |
| Steering Angle | Four-way 360° |
| Bending Angle | Maximum: 220° |
| Tube Material | Tungsten alloy |
| Tube Length | 1m/1.5m |
| Power Supply | |
| Battery Charging | DC5V 1A, 3.7V |
| Battery | Built-in 3200mAh Li-battery |
| Working time | 3 hours |
| Protection | |
| Water/Dust Proof | Probe/tube: IP67; Monitor: IP65 |
| Configuration | |
| Standard configuration | 3.5-inch display articulating videoscope*1, |
| USB cable*1, Li-battery *1, Charger*1, Toolbox*1 | |









